dostawcyenergii

Jak działa licznik energii elektrycznej

Wszyscy wiemy, że to wskazanie licznika jest podstawą do obliczania należności za energię elektryczną. Warto, więc lepiej poznać licznik indukcyjny.

maxresdefault.jpg

Teoria działania licznika

Nie raz może czytałeś, bądź słyszałeś o tym aby oszukać licznik za pomocą magnesu. (nie polecamy tego czynić, bo oszczędzać można przecież dzięki nam, i naszemu kalkulatorowi cen energii) Rodzi się zatem pytanie, czy magnes może przyciągać lub odpychać aluminium bądź miedź? Tak, jest to możliwe dzięki indukcji elektromagnetycznej. To zmienne pole magnetyczne tworzy w przewodniku prądy, a prąd, wytwarza pole elektromagnetyczne. Elektromagnes oddziałuje na to pole, takie zjawisko zastosowano w liczniku.

Licznik i jego budowa

Oglądając licznik sprawdzasz czy tarcza aluminiowa stanowiąca wirnik, umieszczona w specjalnej szczelinie między rdzeniem napięciowym a rdzeniem prądowym. Przy technice wykonywania licznika  ogólna zasada mówi, że cewka napięciowa powinna być wykonana z cienkich przewodów przy użyciu dużej ilości zwojów. Co przyczynia się do wytwarzania strumieni magnetycznych, które przenikają tarczę równolegle do osi tarczy. Za to cewka prądowa powinna być wykonana z grubych przewodów z małą liczbą zwojów. Wytwarza ona strumień magnetyczny, który przenika tarczę dwukrotnie w przeciwnych kierunkach, ale także równolegle do osi. Z tą różnicą, że w innych miejscach niż w przypadku cewki poprzedniej. Licznik podlega legalizacji a jego  budowa i eksploatacja musi być zgodna z przepisami Polskiego Komitetu Normalizacji (PKN).

Działanie licznika fazowego

Oba rdzenie instalowane są blisko brzegu tarczy aluminiowej, a sama tarcza jest osadzona na ułożyskowanej osi połączonej przekładnią ślimakową, zębatą  z liczydłem. Jak wiemy strumienie magnetyczne przenikając przez tarczę, co prowadzi do indukowania siły elektromotorycznej. Właśnie ta siła powoduje powstanie w tarczy prądów wirowych. Dodatkowo działanie strumieni magnetycznych przesuniętych względem siebie w przestrzeni powoduje powstanie momentu napędowego, co wprawia tarczę w ruch.

Wszelkie obroty tarczy ślimak przekazuje na liczydło, które  umieszczone jest  na osi.  Przekładnia kół jest dobrana w taki sposób, że licznik pokazuje pobrane kilowatogodziny bez konieczności przeliczania. Wadą liczników jest uzależnienie od napięcia, które powinno być stałe, ale spięcia na w sieci, niestety to nie lada problem. Powodują wzrost momentu napędowego, który może przyjąć tak dużą wartość, że uruchomi tarczę licznika, kiedy my nie pobieramy prądu. Fachowo to zjawisko nazywane biegiem jałowym licznika, jest niepożądane i eliminowane poprzez monitoring natężenia i ewentualną naprawę.